15 powodów dlaczego Twoje dziecko powinno uczyć się języka obcego

15 powodów dlaczego Twoje dziecko powinno uczyć się języka obcego

Może rozmawiać z większą liczba ludzi

Kiedy rozmawiasz z ludźmi w ich rodzimym języku, pogłębiasz znajomość i wzajemne zrozumienie. Naucz dziecko drugiego języka za młodu, a będzie miało prawie całe życie, aby czerpać korzyści z międzykulturowych przyjaźni, lepszych okazji zawodowych czy ekscytujących wycieczek po całym świecie.

 

Język obcy rozwija umysł Twojego dziecka

Badania wykazały, że osoby dwujęzyczne radzą sobie lepiej w zadaniach wymagających wielozadaniowości i koncentracji uwagi niż osoby jednojęzyczne. Skany mózgu pokazują, że mają one więcej szarej substancji w obszarach mózgu zaangażowanych w funkcję wykonawczą. Wiadomo, że wysiłek, by stale wybierać właściwy język we właściwym czasie, zapewnia “mentalną gimnastykę” dla osób dwujęzycznych, co stanowi dodatkową praktykę w koncentrowaniu uwagi.

Podwyższa wyniki zdobywane na egzaminach

Przeprowadzono wiele badań, które wykazały, że uczniowie, którzy uczyli się języków obcych, osiągają lepsze wyniki na egzaminach. Dodatkowe badania wykazały, że wyniki poprawiają się wraz z długością nauki języka obcego. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko zdało egzaminy z bardzo dobrym wynikiem, zachęć ją do nauki języka obcego już teraz.

Podwyższa zdolności dzieci w języku ojczystym

Wiele lat wierzono, że nauka drugiego języka zmyli dziecko i opóźni przyswojenie języka ojczystego. Obecnie badania pokazują, że dzieci, które uczą się języka obcego, lepiej radzą sobie w języku ojczystym niż uczniowie, którzy nie są dwujęzyczni, co mierzy się standardowymi testami. Inne badania wykazały, że dzieci uczące się drugiego języka zaczynają czytać wcześniej, a przewaga ta rośnie, im wcześniej są one wystawione na drugi język. Ponadto dzieci dwujęzyczne były lepsze w rozpoznawaniu zdań gramatycznie niepoprawnych niż jednojęzyczne. Jak powiedział Goethe: “Ci, którzy nic nie wiedzą o językach obcych, nie wiedzą nic o swoim”.

Dzieciom o wiele łatwiej przychodzi nauka języka obcego

Wszyscy słyszeliśmy dzieci określane jako “gąbki” do nauki języka. Badania pokazują, że istnieje “okres krytyczny” nauki języka, kiedy jego mózg jest gotowy do nauki. Po okresie dojrzewania zmniejsza się jego zdolność do akwizycji drugiego języka.

W wieku 7 lub 8 lat dzieci mogą uczyć się mówić w drugim języku z płynną gramatyką i bez akcentu. Po tym krytycznym okresie umiejętność opanowania języka obcego stopniowo maleje. A kiedy nauczysz się jednego języka obcego, łatwiej nauczyć się innych. Więc jeśli chcesz, aby Twoje dziecko opanowało język obcy daj na to szansę od najmłodszych lat.

Wykształca empatię

Dr Katherine Kinzler badała jednojęzyczne i dwujęzyczne dzieci dając im zadanie, które wymagało od nich rozważenia punktu widzenia innych osób. Dzieci w środowisku dwujęzycznym poradziły sobie lepiej niż dzieci jednojęzyczne. Jak wyjaśnia dr Kinzler: “dzieci w wielojęzycznych środowiskach mają większe doświadczenie społeczne, które zapewniają im rutynową praktykę w rozważaniu perspektyw innych ludzi: muszą myśleć o tym, kto mówi w jakim języku, kto rozumie, jaką treść, oraz o czasie i miejscu, w których różne języki są mówione.”

Pomaga powstrzymać choroby związane z starzeniem się

Z kolei inne badania wykazały, że ludzie, którzy regularnie mówią w drugim języku, mogą opóźnić chorobę Alzheimera i inne rodzaje demencji o 4,5 roku. Podaję się, że poprawiając funkcję wykonawczą mózgu, osoby dwujęzyczne rozwijają “rezerwę poznawczą”, która pomaga opóźnić objawy demencji.

 

Pomaga zrozumieć inne kultury

W dzisiejszych czasach, gdy na Ziemi żyje 7 miliardów ludzi, ważne jest, abyśmy się ze sobą dogadywali. A mówię Ci, aby się dogadać, dobra komunikacja jest kluczowa. Staje się to o wiele łatwiejsze, jeśli dwoje ludzi przynajmniej zrozumie nawzajem swój język. Ale nauka języka obcego wykracza ponadto. Język i kultura są tak powiązane, że nauka języka obcego buduje zrozumienie kulturowe i zapewnia głęboki wgląd w to, jak inni widzą świat. Na studiach magisterskich uczono mnie, że sposób, w jaki postrzegamy świat, jest kształtowany przez język, którego używamy. Nauka języków daje pogląd na tradycje kulturowe, które pomogły ukształtować język. Na przykład w języku chińskim istnieją różne słowa dla krewnych w zależności od tego, czy są po stronie matki, czy ojca i kolejności urodzenia. Czemu? Historycznie w Chinach to przekazywało ważne informacje na temat statusu społecznego danej osoby. Jeśli więc nawiązywanie kontaktów naprawdę zależy od tego, czy potrafimy postawić się na miejscu innych ludzi, umiejętność mówienia w ich języku pomaga nam głębiej zrozumieć, jak inni widzą świat.

Pomaga dzieciom w rozwoju zdolności muzycznych 

Istnieją badania, które wykazały, że osoby posługujące się językami tonalnymi, takie jak mandaryński i kantoński, były lepsze w rozpoznawaniu nagrań muzycznych niż osoby posługujące się nietonalnymi językami, takimi jak angielski i francuski. W językach tonalnych słowo może mieć różne znaczenia w zależności od wysokości i odmienności głosu. Co się stanie, jeśli nie zwrócisz uwagi na ton w języku chińskim? Powiedz “ma” z wysokim poziomem głośności i powiedziałeś “matka”. Powiedz to z rosnącym tonem i mówisz “koń”. Lepiej nie mieszać tych dwóch słów.

Zwiększa możliwości rozwoju kariery

Edukacja językowa ma kluczowe znaczenie dla siły roboczej w przyszłości i bycie dwujęzycznym może poszerzyć możliwości kariery. Wiele miejsc pracy związanych z edukacją, opieką zdrowotną, pracą socjalną, bezpieczeństwem narodowym, tłumaczeniami, turystyką i biznesem międzynarodowym wymaga lub wspiera kandydatów dwujęzycznych, co daje więcej możliwości zatrudnienia tym, którzy znają drugi język. A mówienie w  języku obcym może ułatwić uzyskanie pracy, stażu i miejsca na studiach w innych krajach – szczególnie jeśli posiadasz umiejętności krytyczne.

Gwarantuje wyższe pensje

Ogólnie wiadomo, że osoby znające przy najmniej jeden język obcy zarabiają więcej niż osoby jednojęzyczne. Wzrost wynagrodzenia zależy od języka – im mniej popularny i trudniejszy, tym wyższa stawka wynagrodzenia – nawet od kilku do kilkunastu procent.  Dzięki procentowi składanemu może się to zmienić w ponad 100 000 złotych w trakcie kariery. Nie źle, co nie?!

Daje więcej radochy z podróżowania

Podróże międzynarodowe to niesamowity sposób na poszerzenie światopoglądu dzieci i pomóc im doświadczyć różnorodności i piękna na całym świecie. Umiejętność mówienia w języku kraju, który odwiedzają, daje im możliwość nawiązania głębszych kontaktów i zrozumienia obcych kultur. Większość cudzoziemców doceni wysiłek, który podejmują twoje dzieci, mówiąc w ich języku nawet jeśli nie mają jeszcze płynności. Umiejętność posługiwania się językiem w “prawdziwym życiu” może być również bodźcem motywacyjnym dla dzieci. Jest coś wyjątkowego w obserwowaniu, jak dzieci wykorzystują swoje umiejętności językowe do rozwijania międzykulturowych przyjaźni. Niezależnie od tego, czy używasz hiszpańskiego na plaży w Meksyku, aby budować zamki z piasku z nowymi przyjaciółmi, czy rozmawiasz z miejscowymi w języku angielskim podczas jazdy pociągiem z Pekinu do Szanghaju – mówienie językiem umożliwia dostęp do doświadczeń, których inaczej by nie mieli – i buduje wspomnienia na całe życie. Uczenie się języka obcego jako dziecko daje im całe życie, aby czerpać korzyści z bardziej wzbogacających doświadczeń związanych z podróżowaniem. 

Rozbudza kreatywność

Wiele już napisano o tym, ile zadań w przyszłości zostanie zautomatyzowanych – a zadania, które wymagają kreatywności pozostawi się ludziom. Jak zatem budować kreatywne umiejętności myślenia u dzieci? Jednym z zaskakujących sposobów jest nauka drugiego języka. Kilka badań wykazało większą kreatywność i umiejętności rozwiązywania problemów wśród osób dwujęzycznych. Nauka języka obcego pomaga dzieciom widzieć świat z różnych perspektyw. Możliwość rozważenia wielu różnych możliwości jest podstawą twórczego rozwiązywania problemów.

Nauka języka to po prostu świetna zabawa!

Umiejętność rozmawiania z innymi ludźmi w języku obcym daje nam wielką radość – nie wspominając już o poczuciu spełnienia. Ale częścią zabawy w nauce języka obcego jest odkrywanie różnic w sposobie patrzenia na świat. Fajnie jest pomyśleć, dlaczego psy mówią po angielsku “woof”, “wang wang” po mandaryńsku i “guau” po hiszpańsku. Jakie jest zatem właściwe słowo? Psy nie mówią! 😉  Zabawnie jest też odkrywać słowa w języku obcym, które nie istnieją w naszym ojczystym języku. Weźmy słowo Tagalog, “gigil”, co oznacza “nieodpartą chęć uszczypnięcia / ściśnięcia kogoś, ponieważ są kochani lub wielbieni.” Czy nie powinien każdy język mieć takiego słowa? 

Bo ma kochających rodziców, którzy chcą jego szczęścia!

Jeśli doczytałeś/aś artykuł do tego miejsca, to jesteś świadomym rodzicem, który chce, aby jego dziecko odniosło w życiu sukces, czuło jak najmniej stresu czy smutku. Chcesz patrzeć z dumą, jak wkracza w dorosłość z uśmiechem na twarzy, pnie się po szczeblach kariery, zakłada kochającą rodzinę.

Wiesz, co? My też tego chcemy! Dlatego od 7 lat wkładamy serce w edukację językową dzieci i młodzieży. Może i nie wybudujemy im domu i nie kupimy drogiego samochodu, ale za to nauczymy je posługiwać się językiem obcym, co dam im szereg możliwości na rozwój, dużo satysfakcji i poczucie spełnienia. Resztę kupią sobie sami 😉

Nadal masz wątpliwości? Pozwól, że przedstawię Ci Franka. Ma 9 lat. Pewnego dnia postanowiłem mu zrobić niespodziankę i zrobiłem mu egzamin ustny. W dodatku go nagrałem. Posłuchaj, jak mówi w języku angielskim wykorzystując różne czasy i konstrukcje, a zrozumiesz dlaczego tak bardzo kochamy nauczać.

 

Też chcesz, aby Twoje dziecko czuło się szczęśliwe i spełnione?

Martwisz się, że nie radzi sobie z językiem obcym tak, jak powinno?

Obawiasz się, że może to spowodować wiele problemów w przyszłości?

Stresujesz się, że Twoje dziecko nie zdobędzie wymarzonej pracy i będzie musiało pracować za najniższa krajową?

Myślisz, że masz dość takiego stresu?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie.

Wejdź TUTAJ i zapisz swoje dziecko na lekcję pokazową dnia 5 lub 10 września,a zyskasz trzy rzeczy:

Upewnisz się, że Twoje dziecko radzi sobie z językiem obcym tak, jak powinno,

Poznasz naszych lektorów, dowiesz się jakimi metodami uczymy i jakie wartości wyznajemy w naszej codziennej pracy

Dasz swojemu dziecku możliwość samorozwoju i szansę na sukces w życiu dorosłym

Do zobaczenia na miejscu!
Daniel
PS. W podziękowaniu za przeczytanie tego artykuły do końca otrzymasz ode mnie małą niespodziankę. Podaj przy zapisie na kurs KOD: Expert School 2018, a otrzymasz 50 złotych rabatu 😉

 

 

 

 

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published.