Jak nauczyć się języka angielskiego bez wychodzenia z domu

Jak nauczyć się języka angielskiego bez wychodzenia z domu

Nauka języka angielskiego nie zawsze musi oznaczać siedzenie w klasie i uczenie trudnej nudnej gramatyki. Istnieje wiele sposobów na poprawę zrozumienia języka, z czego wiele może dać bardzo dużo radości.

Ogólnie wiadomo, że każdy z nas reaguje inaczej na różne metody uczenia się. Czasem po prostu siedzenie w klasie lub czytanie książki nie jest odpowiednie dla ciebie. Może czas najwyższy zrobić coś innego, co może być dla Ciebie o wiele bardziej korzystne.

Jeśli więc chcesz poprawić swój angielski (lub jakiś inny drugi język), rozważyć niektóre z tych poręcznych wskazówek, aby Ci pomóc. Nie wszystko będzie dla Ciebie skuteczne, ale jeśli dodasz kilka z tych pomysłów do codziennego uczenia się języków, z pewnością zobaczysz pewną poprawę.

Oglądaj telewizję i filmy w języku angielskim

Wielka Brytania i USA nie tylko produkują najlepsze programy telewizyjne i filmy na świecie, ale dają także możliwość nauki języka angielskiego podczas ich oglądania. Jeśli język angielski jest dla Ciebie jeszcze dość trudny warto włączyć angielskie napisy, aby można było czytać i słuchać jednocześnie.

Możesz też słuchać angielskich stacji radiowych i znaleźć wiele innych źródeł w internecie. Innym pomysłem są angielskie napisy w polskich filmach lub programach telewizyjnych.

Jeśli jesteś na poziomie niższym, możesz włączyć film w wersji oryginalnej, a napisy w języku polskim. Jeśli jesteś na poziomie wyższym, o wiele lepszym rozwiązaniem są napisy w języku angielskim. Uczysz się w ten sposób poprawnej wymowy i pisowni danego słowa, jak również jego poprawnego zastosowanie w szerszym kontekście.

Osobom na wyższym poziomie  polecam  także  oglądanie  filmów w języku angielskim bez napisów. Dlaczego? Otóż czytając napisy przestajemy skupiać się na kwestiach wypowiadanych w filmie. Staramy się za nimi nadążyć i nas rozpraszają.

Jakie filmy? W sumie każdy film będzie odpowiedni. Ważne, żeby nie miał zbyt dużo efektów specjalnych, bo nie usłyszymy wyraźnie wypowiedzi aktorów. Osobiście polecam filmy animowane. Po pierwsze, są fajne i można je oglądać z całą rodziną. Po drugie, podkłady głosowe są nagrywane w studio. Dzięki temu bardzo wyraźnie słychać wypowiadane zdania. Po trzecie, język w tych filmach nie należy do najtrudniejszych. Jest bardziej ‘codzienny’, a więc istnieje większe prawdopodobieństwo, że usłyszane kwestia wykorzystamy w naszych życiu.

Czytaj angielskie książki i czasopisma

Czytanie to świetny sposób na ćwiczenie języka angielskiego we własnym tempie. Jeśli startujesz od mniej zaawansowanego poziomu, wybierz książki dla dzieci lub readersy (są to uproszczone wersje książek dopasowane do słuchaczy na rożnych poziomach) Warto też czytać anglojęzyczne gazety np. New York Times. Większość znanych gazet ma swoje strony internetowe, na których umieszczają wiele ciekawych artykułów. Dzięki nim nie tylko poprawisz swój angielski, ale dowiesz się, co się dzieje na świecie i zaczerpniesz słownictwa z wielu rożnych dziedzin, które będziesz mógł wykorzystać podczas rozmowy z obcokrajowcami. Zdarza się bowiem, że mimo znajomości języka obcego nie wiemy o czym rozmawiać. Artykuły pomogą nam rozwiązać ten problem.

Poobklejaj różne rzeczy w swoim domu

To jest szybki i tani sposób na poprawienie swojej znajomości słownictwa przedmiotów  codziennego  użytku  znajdujących  się  w Twoim domu. Wszystko, co musisz zrobić to kupić paczkę naklejek i napisać na nich angielskie nazwy przedmiotów, które na co dzień używasz np. telefon, okno, krzesło, talerz itd. Za każdym razem, kiedy zajdzie konieczność użycie danego przedmiotu przeczytasz jego nazwę, a ona utkwi w Twojej pamięci poprzez skojarzenie nazwy angielskiej z konkretny przedmiotem. To świetni sposób nauki dedykowany uczniom na niższym poziomie, choć moim skromnym zdaniem skorzystać mogą na tym uczniowie na każdym poziomie zawansowania. Wszystko zależy, jakie przedmioty sobie ‘okleimy’ 😉

Notuj nowe słownictwo

Kiedykolwiek uczysz sie nowych słówek, czy to w klasie czy poza nią, postaraj się je zanotować. Pozwoli Ci to w późniejszym czasie na regularne powtórki nowo poznanego słownictwa. Możesz nawet notować słówka w swoim telefonie. Dzięki temu nie będziesz musiał nosić ze sobą żadnego notatnika. Warto także zapisać wymowę danego słowa. Ułatwi to jego późniejsze użycie w rozmowie.

Otocz się osobami mówiącymi po angielsku

Jeśli spędzasz swój wolny czas tylko z osobami mówiącymi po polsku, tracisz świetną okazje na ćwiczenie komunikacji w języku angielskim. Jeśli znajdziesz osoby chętne do rozmowy w języku angielskim, możecie ustanowić sobie godziny albo dni, w których będziecie się komunikować tylko po angielsku. Mogą to być znajomi lub rodzina. W ten sposób będziesz zmuszony do używania tylko języka angielskiego. Ponadto, będzie to cos innego niż nudne siedzenie    w klasie i zakuwanie z podręcznika, a więc powinni dostarczyć Wam wszystkim wiele frajdy. Nie tylko zwiększycie swobodę wypowiedzi, ale także nauczycie się od siebie nowych słów i struktur gramatycznych.

Określ swój najlepszy czas do nauki

Znajdź swój własny rytm i porę najlepszą do nauki. Od dawna wiadomo, że jedni wolą się uczyć rano, inni wieczorem. Są też tacy, co wolę się uczyć pod przykryciem nocy. Rozszyfruj i zrozum swój wewnętrzny zegar. Pomoże Ci osiągnąć lepsze rezultaty i łatwiej zapamiętywać nowe słówka czy czasy gramatyczne. Nie ma najmniejszego sensu przesiadywanie po nocach, kiedy lepiej idzie Ci nauka rano. Znając swój biologiczny zegar osiągniesz laserową koncentrację i wysoką motywację do nauki.

Słuchaj Brytyjskiej i Amerykańskiej muzyki

Obok oglądania filmów i telewizji, słuchanie muzyki jest kolejnym świetnym sposobem nauki języka angielskiego. Istnieje niezliczona ilość piosenek, które możesz wykorzystać do nauki. Ponadto, można w Internecie znaleźć ich teksty np. tekstowo.pl. Nawet sam portal youtube posiada klipy z tekstami. To super sprawa! Możesz słuchać i czytać jednocześnie ucząc się nowego słownictwa, jego wykorzystania w kontekście i poprawnej wymowy.

Jak często słuchać i ile? Odpowiedź jest prosta. Słuchaj wtedy, kiedy masz na to ochotę i tyle i chcesz. Ważne, żeby robić to w miarę regularnie. Jeśli natkniesz się na nowe słownictwo, możesz sprawdzić jego znaczenie w Internecie np. słownik www.diki.pl Słownik jest darmowy i dobrze rozbudowany. Zawiera wiele znaczeń danego słowa i jego wymowę. Jeśli nie zrozumiesz jakiegoś czasu gramatycznego – bez paniki. Przyjdź do Expert School. Z przyjemnością Ci go wyjaśnimy i nauczymy stosować 😉 Jeśli wybrane piosenki okażą się zbyt trudne, polecam zacząć od wolniejszych piosenek takich wykonawców jak: Leonard Cohen, Jon Bon Jovi, Aerosmith i wielu innych. Jak już poczujesz się pewnie i Twój poziom znajomości języka podskoczy, możesz spróbować z muzyką rap np. Eminem. Uwaga! Nie wszędzie to słownictwo wykorzystasz 😉

Ćwicz język angielski kiedykolwiek możesz

Jest niesłychanie ważne, abyś wykorzystał każda okazję do nauki języka angielskiego – nie tylko w szkole. Tam jesteś niejako zmuszony/a do nauki w pewien sposób. Weź zeszyt i notuj ciekawe frazy zauważone w kinie, restauracji czy autobusie. Jeśli nie masz przy sobie zeszytu, notuj w telefonie. Pamiętaj o ściągnięciu słownika DIKI.pl Kiedy kładziesz się spać przejrzyj swoje notatki z całego dnia i postaraj się zapamiętać kilka słów i wyrażeń. Tak samo rano, pysznym dodatkiem do śniadania może być nauka kilka nowych słówek. Nigdy nie uciekaj od nauki języka. Wręcz przeciwnie wychodź jej naprzeciw, a przyjdzie Ci z większą łatwością.

Pisz codziennie

Pisanie to świetny sposób nauki nowego słownictwa i utrwalenia gramatyki. Postaraj się coś codziennie napisać używając nowego słownictwa i struktur gramatycznych, których się niedawno nauczyłeś/aś. Nawet jeśli to tylko kilka zdań. Ważne, abyś wykształcił sobie taki nawyk. Na początku może to być niemałym wyzwaniem. Jednakże, szybko zauważyć, że Twoje panowanie nad językiem obcych staje się coraz lepsze. Po pewnym czasie powinieneś zauważyć, że pamiętasz o wiele więcej słów, z większą łatwością rozpoznajesz czasy i struktury gramatyczne oraz swobodnie posługujesz się językiem.

Pamiętaj swoje błędy

Będziesz robić błędy w trakcie nauki. Co do tego nie żadnych wątpliwości. I teraz zdradzę Ci kilka tajemnic. Po pierwsze, to dobrze! Nie da się nauczyć czegokolwiek bez popełniania po drodze bledów czy potknięć. Po drugie, jest wielce prawdopodobne, że będziesz popełniać w kółko te same błędy. To też dobrze! Taki jest proces nauki! Jednym przychodzi to łatwiej, drugim trudniej, ale wszyscy muszą przejść przez ten sam proces. Tak to już jest. Zaakceptuj swoje błędy. Nie ma sensu ich się wstydzić czy unikać ich popełniania. To tak, jak byś zabraniał sobie samorozwoju i bycie lepszym. Następnym razem, kiedy zrobisz jakiś błąd lub gdy Cię ktoś poprawi, zanotuj go. Wróć do domu i tak jak wcześniej wspominałem przejrzyj swoje notatki z błędami przed snem. Robiąc to regularnie, wkrótce zobaczysz, że robisz ich coraz mniej!

Sprawdź się w boju

Jeśli lubisz adrenalinę, jednym ze świetnych sposobów na naukę języka jest poszukanie sytuacji, w których będziesz zmuszony wykorzystać język obcy w praktyce. Niebywałą okazją są wyjazdy na zagraniczne wakacje. Spróbuj zamówić coś w restauracji, porozmawiaj z kimś  w hotelu lub zagadaj z obcokrajowcem w barze czy dyskotece. Pomimo, że są to sytuacje, które daleko wykraczają poza strefę komfortu potencjalnego słuchacza, stanowią świetna okazję, żeby przełamać strach i barierę językową. Nie bój się popełniać błędów. I tak się pojawią. Z góry to zaakceptuj. Pamiętaj, że Twój rozmówca skupi się na tym, co chcesz mu przekazać, a nie na Twoich błędach. Dzięki takim sytuacjom, nauczyć się skupiać na tym, co chcesz w danym momencie powiedzieć. Po jakimś czasie przyzwyczaisz i będziesz szukać kontaktu z innymi ludźmi w języku obcym i w końcu przyzwyczaisz się do takich mało komfortowych sytuacji.

Zmień język an wszystkich urządzeniach i stronach

Obecnie korzystamy z wielu urządzeń mobilnych i stron internetowych, ale zapominamy, że mogę one być cennych zasobem słownictwa pomocnych w nauce języka obcego. Wystarczy, że zmienisz język w swoim telefonie czy Facebooku. W ten sposób będziesz się uczyć języka za każdym razem, kiedy będziesz komunikował się ze swoimi znajomymi i rodziną.

Bądź realistą

Bardzo często zdarza się, że słuchacze chcą poprawić swój poziom zaawansowania języka obcego w nierealnym tempie. Nauka zajmuje dużo czasu i zaangażowania. Lepiej rozłożyć sobie ją w czasie niż próbować wkuć wszystko od razu. W ten sposób szybko się zniechęcić i porzucisz naukę języka obcego szybciej niż Ci się zdaje. A tego przecież nie chcemy. Ustal sobie cele! Zaplanuj czego chcesz się nauczyć i jaki poziom zaawansowania Cię zadowoli. Znajdź dobrą szkołę językową lub nauczyciela. Pomogą Ci określić plan nauki idealny dla Ciebie. Dzięki temu zachowasz równowagę pomiędzy nauką języka a życiem osobistym i rodzinnym.

Owocnej nauki,

Daniel Redko

Ps. Jeśli jednak chcesz się uczyć z nami, to został jeszcze tylko tydzień, aby zarezerwować sobie miejsce w kursie językowym w naszej szkole. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc. Grupy startują już 17 września. Podejmij szybko decyzję i nie strać okazji na naukę swojego ulubionego języka. 

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published.