Jak nauczyć się angielskiego poprzez muzykę.

Jak nauczyć się angielskiego poprzez muzykę.

Jaki jest klucz do nauki języka angielskiego?

Czy to determinacja i wytrwałość?

Czy jest to coś, z czym ludzie się po prostu rodzą?

Myślę, że to nie jest żadna z tych rzeczy.

Kluczem jest uczynienie z  nauki języka angielskiego fajną zabawą dzięki właściwym narzędziom i nawykom.

I jedno z najlepszych narzędzi  znajduję się tuż przy nas, w naszym smartfonie.

Jeśli jeszcze tego nie robiłeś, nie jest za późno, aby rozpocząć naukę języka angielskiego poprzez piosenki i muzykę.

Dlaczego mamy uczyć się angielskiego poprzez piosenki i muzykę?

Więc co jest takiego w piosenkach, że są one tak skutecznymi narzędziami w nauce języka angielskiego?

 • Są skuteczne. Istnieje wiele naukowych opracowań, które dowodzą, że muzyka może pomóc uczniom przyswoić gramatykę i słownictwo oraz poprawić pisownię. Jest to tak zwany „Efekt Mozarta”, według którego słuchanie muzyki klasycznej zwiększa wydajność zadań umysłowych, takich jak nauka.
 • Uczą języka codziennego i mowy potocznej. Utwory i muzyka prawie zawsze zawierają wiele przydatnych słówek, zwrotów i wyrażeń. A ponieważ odbiorcami są native speakerzy, utwory i muzyka obejmują aktualny język i kolokwializmy. Język używany w piosenkach jest zwyczajny i rzeczywiście użyteczny, jeśli wybierzesz właściwą muzykę.
 • Uczą intonacji. Słuchanie piosenek pozwoli również skoncentrować się na wymowie i zrozumieniu rytmu, intonacji języka angielskiego.
 • Angielski sam wchodzi do głowy. Wiele słów i dźwięków w utworze powtarza się, co ułatwia nam ich zapamiętywanie. Prawdopodobnie już wiesz, że muzyka ma niezwykłą zdolność zakotwiczania się w naszych głowach. Melodie i teksty często infiltrują nasze myśli i grają w kółko w naszych umysłach. Wszystko to pomoże Ci nauczyć się języka angielskiego poprzez piosenki, jak i łatwo zapamiętać słownictwo i frazy. W rzeczywistości, po krótkim okresie prawie nie można o nich zapomnieć.
 • Wzbudzają emocje. Nasze relacje z muzyką są głębokie, potężne i niezwykle satysfakcjonujące. Jest to klucz, który odsłania nasze emocje, wpływa na nasze nastroje i poprawia nasze samopoczucie. Niektóre piosenki wzbudzają radość, a niektóre smutek. Inne zaś motywują i inspirują. Są także takie, które wzbudzają gniew. Krótko mówiąc, łatwiej jest pamiętać to, co porusza nasze uczucia i emocjonalne
 • Muzyka jest łatwym nawykiem. Jednym z powodów trudności w nauce języków obcych jest brak dodatkowych kilku minut w ciągu dnia, które można by poświęcić na naukę. Jednakże, kiedy uczysz się angielskiego poprzez piosenki, nie musisz zbyt wiele czasu poświęcać, bo możesz zabrać ze sobą muzykę wszędzie tam, gdzie chcesz. Możesz bawić się w samochodzie, kuchni i pod prysznicem. Ponadto, wybierając muzykę, którą lubisz, można słuchać tego samego materiału w kółko, nie nudząc się.
 • Muzyka uczy nie tylko języka angielskiego. Muzyka daje Ci wgląd w kulturę anglojęzyczną, sposoby myślenia i odczuwania osób mówiących po angielsku. Znajomość popularnych piosenek i artystów daje Ci coś do rozmów z Twoimi angielskojęzycznymi przyjaciółmi.

Jak uczyć się angielskiego poprzez piosenki i muzykę.

Zanim zaczniesz, musisz wybrać utwory, z których będziesz się uczyć. Jest to ważne, ponieważ istnieje wiele potencjalnych pułapek. Na przykład piosenki, które:

 • używają trudnego języka, który nie jest powszechnie używany
 • są niestandardowe (nie mam nic przeciwko artystom niszowym, ale jeśli Twoim celem jest nawiązywanie kontaktów z osobami mówiącymi po angielsku, prawdopodobnie bardziej efektywne będzie uczenie się z piosenek, dzięki którym znajdziecie wspólny język)
 • są zbyt szybkie (trudno się uczyć)
 • nie ma już tekstów

Oto moich osiem wskazówek, które pomogą Ci wybrać właściwą muzykę do nauki języka angielskiego:

1. Szukaj utworów w odpowiednim miejscu.

 • Do znalezienia swoich ulubionych utworów można wykorzystać YouTube i Vimeo. Mają rozległe biblioteki teledysków, a niektóre będą również zawierały teksty piosenek w języku angielskim.
 • Spotify, https://www.spotify.com/pl/ to usługa subskrypcji, jest fantastyczna, ponieważ mają kilka milionów utworów. Mamy możliwość słuchać swoich ulubionych piosenek, nowych utworów, a także tworzyć play listy.

2. Wybierz właściwe piosenki.

 • Wybierz muzykę, którą kochasz. Nie ma sensu uczyć się angielskiego poprzez piosenki, których nie lubisz. Nic na siłę. To szybka ścieżka do nudy.
 • Znajdź muzykę, która używa odpowiedniego języka. Język, który nie jest zbyt łatwy lub zbyt trudny, a który jest powszechnie używany.
 • Inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że czasami wykonawcy nie śpiewają wyraźnie. Być może heavy metal czy hard rock nie jest najlepszym wyborem na początek.
 • Warto sięgnąć po piosenki, które opowiadają jakąś historię, co na pewno poprawi zrozumienie i wyobraźnię np. My heart will go on – Celine Dion czy Bed of Roses – Jon Bon Jovi. Jeśli jesteś prawdziwym początkującym, możesz nawet nauczyć się piosenek dla dzieci lub piosenek Disneya.
 • Zacznij od muzyki pop. Muzyka pop ma tendencję do miłości i romansu, co jest dobre, ponieważ istnieje wiele powtarzających się wyrażeń i zwrotów. Gdy jesteś gotowy, możesz spróbować różnych innych gatunków, aby poszerzyć zakres słownictwa.

3. Korzystaj z tekstów piosenek.

Byłoby miło, gdybyś mógł nauczyć się języka angielskiego wyłącznie przez słuchanie muzyki. W praktyce będziesz musiał poświęcić trochę czasu trawiąc teksty i ich wyrazy, aby je zrozumieć. Zamiast próbować samodzielnie poznać teksty, możesz użyć następujących zasobów:

 • http://www.tekstowo.pl/ zawiera bibliotekę tekstów i tłumaczenia
 • Zbiór teledysków z YouTube, które zawierają napisy.

4. Ucz się słówek.

Niesłychanie ważne jest, aby regularnie powtarzać słownictwo. Przysłowiowo rozbierz  piosenkę na czynniki pierwsze, słowo po słowie i spróbuj opanować każde słowo, tak aby była częścią Twojego zasobu słownictwa. Możesz także zrobić fiszki i mieć je przy sobie, gdziekolwiek się nie ruszysz tj. w szkole, pracy w podróży. Sięgaj po nie regularnie. Pamiętaj! Kluczem do nauczenia się czegokolwiek jest powtarzanie danej porcji materiału czy umiejętności w równych odstępach czasu.

5. Śpiewaj!

Znasz chyba powiedzenie „Śpiewać każdy może… Naprawdę nie ma najmniejszego znaczenia, czy jesteś najgorszym wokalistą na świecie no chyba, że występujesz w Must be the Music  i to przed Kubą Wojewódzkim. 😉 Więc nie martw się, jeśli nie masz żadnych zdolności wokalnych. Niezależnie od Twojego talentu do śpiewu, powinieneś spróbować śpiewać na głos. To zmusza twoje usta do przyjęcia właściwych kształtów i poruszania się z rytmem piosenki.

6. Spróbuj śpiewać z pamięci.

Po pewnym czasie powinieneś zauważyć, że zaczynasz zapamiętać utwór. A potem jesteś gotowy do następnego wielkiego skoku – spróbuj zaśpiewać piosenkę bez patrzenia na tekst. Przy okazji, powinieneś być też w stanie użyć tych słów w codziennej mowie.

7. Okresowa powtórka.

Nie musisz uczyć się jednej piosenki przed przejściem do następnej. W rzeczywistości, po tym jak poczujesz się dobrze z jednym utworem, możesz przejść do następnego. A potem po upływie jakiegoś czasu możesz wrócić do pierwszego utworu. Zastosowanie takiej techniki jest o wiele bardziej skuteczne niż staranie się nauczenie pierwszego utworu na pamięć.

8. Znajdź nową muzykę, która opiera się na tym, czego się nauczyłeś.

To chyba najbardziej trudny krok. Każda nowa piosenka, której się uczysz, powinna zachować właściwą równowagę pomiędzy zupełnie nowym słownictwem a tym, którego się obecnie uczysz. To właśnie ta równowaga podtrzymuję motywację, a także naturalnie wzmacnia dotychczasowy proces uczenia, co daje największe korzyści.

Baw się dobrze! Muzyka jest uniwersalnym językiem i tym, czym wszyscy możemy się cieszyć i utożsamiać. Słuchaj piosenek w języku angielskim każdego dnia, a wkrótce będziesz zaskoczony tym, ile języka angielskiego możesz się nauczyć. Kiedy włączysz naukę języka obcego do poprzez tak fajne czynności jak słuchanie i śpiewania muzyki, nawet nie zauważysz, jak szybko go zaczniesz opanowywać.

 

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published.